Opis ogólny
poniedziałek, 8 sierpnia 2016

O borówce

Borówka amerykańska (wysoka) to owocowy krzew o sile wzrostu od 0,6 m do 2 m w zależności od odmiany. Owoce ma niebieskie, słodkie, czasem lekko kwaśne, bardzo smaczne. W owocach borówki stwierdzono antocyjany, które posiadają naturalne właściwości antyoksydantów, kwas egalowy, foliowy i przeciwutleniacze. Te właściwości borówki przyczyniają się do usuwania z organizmu człowieka nadmiaru wolnych rodników, które są przyczyną powstawania chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych. Pod tym względem owoce borówki przewyższają wszystkie inne. Te dobroczynne cechy spowodowały, że borówka została uznana za owoc XXI w. Krzewy należy uprawiać w kwaśnym podłożu np. torfie lub rozłożonych trocinach.

Borówka wysoka należy do rzędu Ericales (wrzosowce), rodziny wrzosowatych Ericaceae, rodzaju Vaccinium L., do którego zalicza się około 400 gatunków. Spośród tak licznej grupy nas interesują jedynie te, które mają znaczenie gospodarcze na terenie Polski.
Czołową pozycję zajmuje tutaj Vaccinium corymbosum- borówka wysoka, zwana potocznie borówką amerykańską. Taka nazwa będzie dalej tutaj stosowana.

Borówka amerykańska jest gatunkiem dziko występującym w północno-wschodnich terenach USA. Jest ona protoplastą wielu odmian hodowlanych powszechnie uprawianych tak ze względu na smaczne owoce jak i z przyczyn zdrowotnych. Poszczególne odmiany borówki smakowo zbytnio się nie różnią. Są odmiany o mniejszej lub większej kwasowości i różnej zawartości cukrów. Są również wyraźne różnice w wielkości i kształcie owoców.
Największe znaczenie przy wyborze odmian ma pora owocowania. Występuje duże jej zróżnicowanie. Najwcześniejsze odmiany owocują już w połowie lipca, np. Earliblue, Duke czy Spartan. Najpóźniejsze odmiany to np. Darrow, Elizabeth czy Eliot, które mogą nie do końca zdążyć dojrzeć przed wystąpieniem pierwszych przymrozków, jednak możliwości przedłużenia owocowania borówki aż do tak późnej pory to duża zaleta tych odmian.
Przy wyborze odmian na plantacje liczą się również inne cechy. Najważniejsze z nich to: obfitość owocowania, długość przechowywania owoców, ich odporność na uszkodzenia mechaniczne podczas transportu krzewów oraz na choroby i przemarzanie. Ważna jest również wielkość owoców i ich wyrównanie. Pożądaną cechą jest także to, aby owoce dojrzewały wszystkie w jednym terminie, co ułatwia zbiór, szczególnie jeżeli jest przeprowadzany w sposób mechaniczny.

przewiń do góry